روش های چاپ روی لیوان

شاید این سوال برای شما نیز پیش بیاید که چاپ روی لیوان یا همان ماگ سرامیکی (Mug) به چه صورتی انجام می گیرد؟ و همچنین ماندگاری چاپ روی لیوان چقدر می باشد؟ قبل از توضیح در این مورد باید بدانید که تقسیم بندی زیر برای چاپ به لیوان های سرامیکی و چینی محدود میگردد.

برای پاسخ به این سوال ها باید بدانید که دو دسته لیوان در بازار ایران یافت میشود. دسته ی اول لیوان ها و یا به اصطلاح ماگ هائی هستند که هنگام تولید سطح آنها کوتینگ شده و برای چاپ آماده میگردد و مابقی لیوان ها نیز فاقد این قابلیت می باشند.

 

چاپ روی لیوان کوتینگ شده به روش سابلیمیشن

سیستم کوتینگ لیوان در ایران بسیار ضیعف بوده و تاکنون شرکتی موفق به کوتینگ لیوان با کیفیت بالا نگردیده است. بعضی شرکت ها تصمیم گرفتند اینکار را انجام دهند که موفق نشده و کیفیت نهائی برای چاپ اصلا مناسب نبود و مورد قبول بازار واقع نگردید. لیوان های کوتینگ شده ای که در حاضر مورد استفاده قرار می گیرد همگی وارداتی بوده و از چین وارد بازار ایران میگردد.

کوتینگ ماده ای ست که سطح بیرونی لیوان های سرامیکی مذکور توسط آن آغشته و سپس در دمای کوره خشک میگردد. سپس این لیوان ها آماده ی چاپ مخصوصی به اسم چاپ سابلیمیش می شوند. چاپ سابلیمیشن روی لیوان های مذکور با دستگاه های مخصوص سابلیمیشن و بدون محدودیت رنگ انجام می گیرد. یعنی مهم نیست طرح و رنگ شما چه چیزی می باشد. از چاپ لوگو گرفته تا چاپ عکس و تصویر روی لیوان های فوق مقدور می باشد. به عنوان مثال امکان چاپ آرم شابلون و همچنین چاپ عکس یک ماشین یا صورت یک انسان و یا عکس های معمولی که شما با گوشی یا دوربین خود می گیرید روی لیوان های مذکور مقدور می باشد.

به علت نوع چاپی که در این لیوان ها انجام میگیرد و دستگاه هائی که برای چاپ آن مورد استفاده قرار می گیرد حتی امکان چاپ 1 عدد نیز بدون پرداخت هزینه ی اضافی مقدور است. لیوان هائی که به این روش تولید می شوند قابل شستشو بوده و کیفیت بالائی دارند. از انواع لیوان های کوتینگ شده مخصوص این کار می توان به لیوان سفید ساده، لیوان های دسته و داخل رنگی، لیوان های حرارتی، لیوان های یخی و همچنین لیوان های دسته عروسکی اشاره کرد.

این لیوان ها به عنوان هدایای شخصی افراد در تعداد پائین و یا به عنوان هدایای تبلیغاتی با چاپ آرم و لوگو در تیراژ بالا توسط شرکت ها سفارش داده می شوند. چاپ بدین روش روی فنجان نیز مقدور است. لذا شرکت های کوچکی که تمایل ندارند هزینه ی زیادی برای چاپ فنجان و نعلبکی مخصوص خود نمایند می توانند با این روش و با هزینه ای مناسب ظروف پذیرائی مخصوص خود را داشته باشند.

اطلاعات بیشتر در مورد چاپ روی لیوان به روش سابلیمیشن

اطلاعات بیشتر در مورد چاپ روی فنجان به روش سابلیمیشن

 

چاپ روی لیوان های معمولی به روش کوره ای

اما نوع دیگری از لیوان ها که ذکر شد فاقد کوتینگ می باشد. در واقع نحوه تولید آنها به صورت معمول بوده و صرفا برای چاپ تولید نمی گردند. این لیوان های سرامیکی معمولی بوده هنگام تولید بدون چاپ و یا ماده ی افزودنی جهت آماده سازی برای چاپ می باشند. اما روشی برای چاپ روی این لیوان ها وجود دارد که طی سالیان دراز توسعه یافته است. چاپ کوره ای چاپی است که این امکان را فراهم کرده است که روی اکثر سطوح چینی و سرامیکی چاپ انجام گیرد.

رنگ های مورد استفاده در این نوع چاپ مخصوص بوده و با استفاده از شابلون های مخصوص روی ظروف جایگذاری میگردد. بدین علت که این مهم توسط دست و یا دستگاه های خاص انجام می گیرد امکان چاپ بدین صورت فقط به صورت رنگ های مجزا از هم و فاقد ترام رنگی انجام می پذیرد. در واقع این روش محدود به چاپ آرم و یا لوگو می باشد که شامل چند رنگ محدود است. با این روش امکان چاپ عکس و یا تصویر فراهم نیست.

در مرحله ی بعد ظروف در کوره های مخصوص چیده می شوند و دمای آنها تا 850 درجه سانتی گراد افزایش می یابد. رنگ های مخصوص کوره در این دما تغییر حالت داده و با سطح چینی و سرامیک واکنش نشان داده و به خورد آنها میرود. بعد از سرد شدن رنگ در فواصل بین مولکول های چینی گیر کرده و تثبیت می شود. بدین ترتیب هیچ عامل درونی و یا بیرونی روی چاپ فوق اثر گذار نیست و تا هنگامی که لیوان ها نشکسته اند چاپ ها باقی خواهند ماند.

چاپ کوره ای روی لیوان دارای مراحلی می باشد که نسبتا سخت و وقت گیر می باشد. لذا معمولا انجام چاپ به تعداد پائین به این روش مقرون به صرفه نیست. در واقع هر چه تعداد چاپ لیوان در این روش بیشتر باشد هزنیه ها کمتر و قیمت نهائی چاپ روی لیوان کمتر خواهد بود. همچنین لازم به ذکر می باشد به علت خاصیت ویژه ای که چاپ کوره ای دارد این نوع چاپ محدود به لیوان نمیگردد و می توان بسیاری از ظروف را بدین روش چاپ نمود. امکان چاپ روی ظروف چینی، ظروف سرامیکی و همچنین ظروف بلور و شیشه ای بدین طریق ممکن می باشد.

اطلاعات بیشتر در مورد چاپ روی لیوان به روش کوره ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید