بهترین پرینتر رومیزی سابلیمیشن

بسیار سوال می شود که کدام پرینتر برای چاپ سابلیمیشن مناسب است. سوال خوبیست و بسیاری از اشخاصی که با ما تماس می گیرند این سوال در ذهنشان وجود دارد. بهترین کار همین است که از شرکت هائی چون شرکت شابلون که بدین کار خبره هستند و مدتهاست در این زمینه تخصص دارند رجوع شود. باید بدانیم وقتی در مورد سابلیمیشن صحبت از پرینتر می شود منظور پرینترهای رومیزی می باشد. پرینترهای رومیزی که مورد استفاده ی سابلیمیشن قرار می گیرند حداکثر تا ابعاد 30 در 40 سانتی متر قابلیت چاپ دارند و برای ابعاد بزرگ تر باید نسبت به تهیه پلاتر اقدام نمود. در این مقاله ما در مورد پلاترها صحبتی نمی کنیم و بررسی ما در مورد پرینترهای رومیزی هست که حداکثر تا ابعاد 30 در 40 سانتی متر و یا در واقع در ابعاد یک کاغذ A3 چاپ می کنند زیرا دستگاه های مورد نظر ما در مورد چاپ سابلیمیشن دستگاه های 6 کاره و یا 8 کاره هست که برای این دستگاه ها تهیه ی پرینتر های رومیزی بهترین گزینه می باشد.

چه نوع سیستم پرینتری برای سابلیمیشن مناسب است؟

اگر نیاز به این دارید که برای چاپ سابلیمیشن پرینتر شما باید از چه مکانیزمی بهره ببرد باید خدمت شما عرض کنیم چون سابلیمیشن توسط جوهر پرینت می شود لذا تنها پرینترهای جوهر افشان قابلیت استفاده برای چاپ سابلیمیشن دارند. پرینترهای لیزری به هیچ عنوان برای این نوع چاپ قابل استفاده نمی باشند. پرینترهای جوهر افشان با امکان چاپ جوهر های سابلیمیشن و پاشش رنگ مکانیزم مناسبی برای سابلیمیشن می باشند. در ضمن حتما باید این نکته را در نظر داشته باشید که صرف جوهرافشان بودن کافی نیست. پرینترهای مربوطه باید حتما 6 رنگ باشند زیرا برای چاپ سابلیمیشن 6 رنگ مورد استفاده قرار می گیرد. رنگ زرد، مشکی، همچینن 2 رنگ مختلف آبی و 2 رنگ مختلف قرمز. ترکیب این رنگ ها با قابلیت چاپ RGB می توانند چاپهائی با جلوه ی بالا و زیبائی را تولید نمایند.

پرینتر چه برندی برای چاپ سابلیمیشن مناسب است؟

اما برندهای مختلف زیادی وجود دارند که پرینترهای جوهرافشان تولید می کنند. آیا تمامی آنها برای چاپ سابلیمیشن مناسب می باشند؟ جواب این است که گرچه مکانیزم جوهر افشان مکانیزم صحیحی برای چاپ استفاده از جوهرهای سابلیمیشن می باشد اما بعد از سال ها تجربه در این مورد و همینطور تجربه ی دیگران نشان داده است که از میان تمام برندهای موجود برند Epson مناسب ترین و تست شده ترین و البته معقول ترین برند برای تهیه پرینترهای سابلیمیشن است. البته شاید برند دیگری نیز برای اینکار مناسب باشد اما نیاز به آزمون و خطا دارد و تاکنون همواره در اکثر موارد از برند Epson با اطمینان در این زمینه استفاده شده است. حتی اکثر پلاترهای ابعاد بزرگ نیز از برند Epson بوده و یا حداقل از هد اپسون استفاده می کنند.

چه مدلی از پرینتر Epson برای سابلیمیشن قابل استفاده است؟

این سوال در واقع سوال نهائی می باشد و ذکر تمامی موارد بالا برای رسیدن به این هدف بود. در گذشته مدل های بسیار مختلفی از این برند برای چاپ سابلیمیشن استفاده شده است. مدل های گروه R یعنی R270 و R290 و R230 از قدیمی ترین مدل های مورد استفاده در این حوزه می باشند. البته اینکه مدت زیادی از آنها استفاده می شود دلیل بر این نیست که بهترین هستند. در دوره ای نیز استفاده از گروه PX مانند پرینتر Px660 مرسوم بود که نتیجه ی مناسبی در چاپ سابلیمیشن نداشت. البته این مدل در واقع یک دستگاه چندکاره بود اما وظیفه ی خود را در چاپ سابلیمیشن بدرستی انجام نمیداد و با استهلاک زیاد مشکلات زیادی نیست در این مورد حاصل میکرد. بعد از آن مدل های بسیار موفق T50 و الالخصوص P50 در سایز A4 و همینطور مدل 1410 و 1430 به طور بسیار گسترده مورد استفاده ی این چاپ قرار گرفت. به جرات می توان گفت مدل P50 موفق ترین پرینتر در این حوزه بود و با دقت و سرعت بالا و استهلاک بسیار کم تقریبا توسط هر کسی که به چاپ سابلیمیشن مشغول بود مورد استفاده قرار گرفت. مدل 1430 نیز در واقع مدل ارتقا یافته ی پرینتر 1410 بود که با Wifi مجهز بوده و به علت موفقیت مدل 1410 تولید و روانه ی بازار گردید. این پرینترها با خرابی بسیار کم، کارائی بسیار بالا و البته سازگار با جوهرهای سابلیمیشن، ساده و کم جا بودن و کم خرج بودن رواج پیدا کرد و کمک بسیاری بزرگی نیز به سابلیمیشن نمود. اما این پرینترهای مشکل بزرگی داشتند که اشخاصی که از آنها استفاده می کردند با آن دست به گریبان بودند. کارتریج این دستگاه ها توانائی ذخیره ی جوهر بسیار کمی داشت و برای جبران این مشکل خرید مخزن های مخصوص این دستگاه ها که در بازار موجود هست لازم بود. بعد از تعویض کارتریج اصلی و قرار دادن کاتریج مخزن دار امکان ریختن جوهر زیاد و پرینت گرفتن به تعداد بالا مقدور شد. با اینحال این مخزن ها فابریک نبوده و با یک شلنگ نسبتا بلند به مخزن متحرکی که بیرون دستگاه قرار می گرفت مرتبط می شد. بدین طریق امکان بستن درب پرینتر به درستی مقدور نبود و یا امکان واژگون شدن مخزن همیشه وجود داشت. با اینحال همه با این مسائل می ساختند و به هر منوالی بود از این پرینتر استفاده می کردند. ناگفته نماند این سیستم ایراد زیادی هم نداشت و هنوز هم بخشی از امور چاپی سایت شابلون با همین پرینترها انجام می گیرد. مقاومت پرینترهائی که در این دوره مورد تولید شدند بسیار بالا بوده و به ندرت دارای ایراد می شدند و یا حداکثر با انجام یک سرویس کوچک مانند روز اول به کار خود ادامه می دادند. اما نداشتن مخزن باعث میشد مخزن های بسیاری از کشور چین وارد ایران شده و با نصب بر روی این پرینترها مورد استفاده قرار گیرد. در این همین میان بود که ظاهرا خود شرکت Epson دست بکار شد و با ایجاد تغییراتی در پرینترهای خود و اضافه نمودن مخزن بصورت اورجینال و فابریک آنها را روانه ی بازار نمود. بدین ترتیب نسل جدید پرینتر های اپسون که در حال حاضر عموما با پیشوند L هستند تولید و وارد کشور نیز شدند. تمامی این پرینترها بر روی خود یک مخزن قابل پر کردن داشته و مشکل نصب مخزن های غیر فابریک به پایان رسید.

چه مدلی برای چاپ سابلیمیش بخریم؟

 

در میان پرینترهای نسل جدید اپسون که همگی دارای مخزن فابریک و قابل پر کردن و شارژ کردن هستند پرینترهای L800، L805 و L1800 مورد توجه افرادی که به انجام چاپ سابلیمیشن مشغول بودند قرار گرفت. پرینترهای L800 و L805 هر دو نسل تکامل یافته ی پرینترهای P50 هستند و L805 با داشتن wifi گزینه ی معقول تری می باشد. این دو پرینتر هر دو قابلیت چاپ با حداکثر ابعاد 20 در 30 دارند و پرینتر L1800 می تواند با ابعاد 30 در 40 چاپ انجام دهد.

برآیند صحبت ما به دو پرینتر L805 برای سایز A4 یا همان 20 در 30 سانتیمتر و L1800 برای سایز A3 و یا همان 30 در 40 سانتیمتر ختم می شود. دو این پرینتر بهترین گزینه های فعلی برای استفاده در چاپ سابلیمیشن می باشند.

پرینتر L805 بهتر است یا پرینتر L1800?

البته این سوال در واقع صحیح نیست. هر دو پرینتر دارای کیفیت بالائی می باشند و تصاویر را بالاترین دقت چاپ می کنند. اما هر کدام مزیت ها و معایبی دارند. قبل از اینکه معایب و مزایای این دو پرینتر را مشخص کنیم به کیفیت چاپ آنها می پردازیم. زرولیشن و کیفیت چاپ پرینتر L1800 در واقع از L805 بیشتر است. اما این اختلاف فقط برای چاپ روی کاغذ عکس و با کیفیت های بسیار بالا قابل تشخیص است. اما در چاپ سابلیمیشن که روی کاغذهای نسبتا بافت دار انجام می گیرد و یا در نهایت روی متریالی چاپ انجام می شود که بافت دارد این دقت بالا عملا با چشم قابل تشخیص نیست. بنابراین خیالتان راحت باشد که از نظر کیفیت چاپ برای سابلیمیشن فرقی این دو پرینتر وجود ندارد. حسن پرینتر L1800 در ابعاد چاپ آن است. با استفاده از این پرینتر شما می توانید هم در ابعاد A4 و هم در ابعاد A3 چاپ نمائید. اما با پرینتر L805 حداکثر ابعاد قابل چاپ 20 در 30 بیشتر نیست. اما L805 مزیت دیگری دارد و آن سرعت بالای دستگاه نسبت به پرینتر L1800 هست. حتی وقتی هر با هر دستگاه کاغد A4 چاپ می کنید با اینحال سرعت چاپ دستگاه L805 بیشتر بوده و چست و چابک می باشد. انتخاب بین سرعت و ابعاد چاپ به عهده ی خود شما می باشد. باید ببینید کدام یک در عمل برای شما مفید تر خواهد بود. اگر سفارشات شما بیشتر بصورت تیراژ است پرینتر L805 سریعتر کار شما را راه خواهد انداخت و اگر معمولا چاپ های بزرگتر مورد نظر مشتریانتان است پرینتر L1800 مناسب تر خواهد بود. البته اختلاف قیمت بین این دو دستگاه نیز در خرید آن بی تاثیر نیست. بطوری که پرینتر L1800 تقریبا سه برابر پرینتر L805 قیمت دارد. از دیگر عواملی که شما باید در هنگام خرید پرینتر به آن دقت کنید دستگاه پرسیست که در اختیار دارید. در نظر داشته باشید اگر صورتی که دستگاه 6کاره و یا 8کاره دارید و یا قصد خرید این پرس ها را دارید ابعاد پرس صاف شما طوریست که بیش از 24 در 34 سانتی متر قابل چاپ نمی باشد. بنابراین از تمام ظرفیت پرینتر L1800 یعنی سایز 30 در 40 نمی توانید استفاده کنید. اما در صورتی که از پرس های 40 در 60 استفاده میکنید پرینتر L1800 بهترین گزینه برای شما می باشد. در کل باید بررسی کنید ببینید قصد دارید در چه زمینه ای بیشتر فعالیت کنید، دستگاه پرس شما چه اندازه ایست و کدام یک از قابلیت های فوق برای شما مفید بوده و با توجه به بودجه ای که در اختیار دارید بهترین خرید را از بین دو پرینتری که نام برده شد انجام دهید.

پرینتر سابلیمیشن L805
پرینتر سابلیمیشن L1800

5 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • سعید تتری
  22 مهر 1401 13:52

  باعرض سلام
  بسیار از محبت شما سپاسگزارم
  بابت این مطالب کامل و بی نقص و وقتی که گذاشتین برای آماده کردنشون⚘️

  پاسخ
 • واقعا کامل و جامع بود و من به هدفم رسیدم واقعا ممنونم

  پاسخ
 • ممنون برای پست خوبتون.
  میشه لطفا درباره گرماژ کاغذهایی که این دو مدل میتونن ساپورت کنن هم بگین ؟

  مثلا کاغذ ۳۰گرم هم میتونن پرینت کنن.

  🌼🍀

  پاسخ
 • چاپ این مدل های پرینتر بعد از برگردون روی تیشرت بازم کیفیت داره؟ یعنی برای چاپ سابلیمیشن روی تیشرت، واقعا پرینترهای ایده آلی هستن؟

  پاسخ
  • کارشناس
   27 خرداد 1403 09:58

   چاپ سابلیمیشن یکی از بهترین چاپ هاست و کیفیت بسیار بالائی دارد و از نظر رنگ و ماندگاری بسیار مناسب است. پرینترهای مربوطه برای چاپ سابلیمیشن بسیار ایده آل هستند.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.