اولین روز مدرسه دانش آموز

فصل مدرسه طبق روال هر سال شروع شده است و کودکان و فرزندان و بچه ها یک به یک به سوی مدرسه پیش میروند. از ترافیک و شلوغی اول مهر گرفته تا ناآشنائی کلاس اولی ها یا پیش دبستانی ها با محیط درس و مدرسه و گهگاهی بی تابی هائی که در این بین دارند چالش ویژه ای برای خانواده ها می باشد. گرچه در خیابان وقتی کودکان را می بینید که به همراه والدین خود به سوی مدرسه پیش میروند اما همیشه برای والدین و یا خود بچه ها این روزها مملو از استرس خاصی می باشد که همواره با آنها همراه است. وقتی به یاد دوران کودکی خود می افتیم نیز می توانیم تلاطم لحظه های روز اول مدرسه را به یاد آوریم. اما این استرس برای خانواده ها و والدینی که کودکان آنها اولین بار است که به مدرسه میرود بیشتر و چالش برانگیز ترند.

بسیاری از بچه ها با روی خوش به سوی مدرسه روان می شوند اما بسیاری نیز بهانه جوئی می کنند و بدین علت که اولین بار است به مدت زیادی از محیط امن خانواده و پدر و مادر دور می شوند و به محیطی پا میگذارند که خبری از هیچ آشنائی در آن نیست و باید ساعات طولانی را با آدم های غریبه از جمله معلمان و هم شاگردی های متعدد بگذرانند لذا اولین پل ارتباط اجتماعی واقعی آنها با محیط بیرون از خانه می باشد که مسلما به بخشی زیادی از این کودکان تحمیل شده و آنها را وادار به رویائی با دیگران می کند. بسیاری از کودکان به علت پیشینه ی تربیتی خود و یا محیط پیرامون خود براحتی پذیرای این موقعیت هستند اما بسیاری نیز آن را پس زده و براحتی قادر به پذیرفتن این سبک زندگی جدید که نیمی از هر روز انها را تشکیل می دهد نیستند. لذا حتما شاهد بوده اید کودکان بسیاری را که هنگام مراجعه به مدرسه در اولین روز درسی زندگی خود دچار نگرانی حاد، پریشانی،‌ بهانه جوئی و یا حتی گریه و عدم سازگاری می شوند. در حالی که والدین بیشتر وقت خود را صرف تهیه ی لوازم مدرسه مانند کیف و کفش می کنند موضوعی که بیشتر از موضوعات دیگر مغفول می ماند روحیه ی کودک است که از هر کیف و کتابی واجب تر است.

اگر نگاهی به گذشته ی خود بیاندازید برای خودتان و بسیاری از دوستانتان محیط مدرسه محیط جذاب و مورد پسندی نبوده است. محیطی نبوده است که برای شما جذاب باشد و علاقه ی زیادی به رفتن سر کلاس درس داشته باشید. تحمیل درس و مشق و اجبار به ماندن در محیطی که بیش از آنکه شبیه به مدرسه باشد شبیه به پادگان بوده است. از جلو نظام و صف های طویل که عینا مانند روشی نظامی موجبات آزردگی شما را فراهم کرده است. اما امروزه این شیوه کمی تغییر نموده و در بسیاری از مدارس سعی می شود با نگاه به روحیه ی لطیف و زیباپسند کودک شرایطی برای دانش آموز فراهم گردد تا وی با دیدن مدرسه خوشحال و شاد گردد و خاطره ای برای وی ایجاد گردد تا درس و یادگیری برای وی جزو علاقه مندی ها باشد. اما هنوز که هنوزه در بسیاری از مدارس از همان شیوه های سنتی و قدیمی استفاده میگردد که امیداوریم تمامی مدارس توجه بیشتری به این موضوع داشته باشند.

بسیاری از والدین امروزی به اهمیت این موضوع پی برده اند و متوجه شده اند که روحیه ی کودک در اولین روز مدرسه و یا در تمامی طول تحصیل تاثیر بسیار زیادی بر آینده ی وی خواهد گذاشت و لذا می کوشند با انتخاب مدرسه ای مناسب و خوب که تمامی این موارد را رعایت نمایند انتخاب نمایند و همچنین تلاش می کنند با فراهم آوردن محیطی جذاب قبل و هنگام ورود به مدرسه کودک خود را در این راه همراهی کنند. نقش پر رنگ والدین در این بین بسیار موثر بوده و رفتار آنان با کودک و ایجاد علاقه و شور و خوشی در کودک هنگام ورود به مدرسه باعث میگردد تا وی بسیار راحت محیط جدید را قبول نموده و خود را برای درس و مدرسه اماده نماید.

عدم ایجاد اضطراب در کودک برای آماده نمودن وسایل، صحبت دوستانه با وی، آشنا نمودن وی با محیط مدرسه، معرفی نمودن آموزگاران وی، عدم واکنش های احساسی و مضطرابه و انتقال آن به فرزند از مهم ترین رفتارهائی هست که باید حتما رعایت شود. اگر شما استرس داشته باشید، مضطرب باشید ناخودآگاه این حس را نیز به فرزندنتان منتقل خواهید نمود. سرچشمه ی بسیاری از رفتارهای کودکتان از شما شروع میشود. سعی نکنید طوری با وی برخورد کنید که گوئی قرار است وی را به پادگان نظامی بفرستید. بلکه دقیقا همانطوری با وی رفتار کنید که قصد دارید وی را به پارک یا شهر بازی ببرید. برای او قوانین سختگیرانه تعیین نکنید. بگذارید راحت باشد. به وی این نکته را گوشزد کنید که محیطی پر از جذابیت و یادگیری چیزهای جدید و قشنگ در انتظار اوست. اگر مدرسه ای که انتخاب کرده اید نیز این موارد را رعایت کند انگیزه ای دو چندان در کودک شما ایجاد میگردد. اما در صورتی که مدرسه نیز نتواند مواردی را که شما به فرزند خود یاد انتقال داده اید در نظر بگیرد کودک از درس و مدرسه زده خواهد شد. اتفاقی که برای بسیاری از افراد اتفاق می افتد.

مطمئن باشید جا گذاشتن وسیله و یا کیف و دفتر مداد در دوره ی پیش دبستانی موضوع مهمی نمی باشد که بخواهید بر روی آن بسیار پا فشاری کنید و کودک را تحت فشار بگذارید تا مراقب وسایل خود باشد و یا وی را با تعداد زیادی از نکات آموزنده و قوانین بمباران کنید و دائما به وی یادآوری کنید که در مقابل چه رفتارهائی باید چه کارهائی انجام دهد. مگر وقتی شما کودک خود را به پارک می برید انقدر او را درگیر قوانین متعدد می کنید؟ بگذارید روز اول مدرسه برای کودک زیبا و بدون دغدغه باشد. بگذارید فقط براحتی وارد آن بشود و خودش نسبت به کشف جذابیت های آن اقدام کند. نفش یک ناجی و یا کسی که همیشه مراقب او هست را بازی نکنید. طوری وانمود نکنید که او احساس کند بعد از ورود به مدرسه همیشه در مقابل چالش های متعدد قرار می گیرد.

یکی از کارهائی که می توان با آن برای کودکان جهت روز اول مدرسه جذابیت ایجاد نمود خریدن هدیه های ویژه می باشد. با ذوق و سلیقه ی خود می توانید هدیه ای که وی به آن علاقه دارد را برایش تهیه کنید. چه بهتر که بتوانید این هدیه را در مدرسه نیز استفاده کند. یکی از پیشنهاد بسیار جالب و متفاوتی که ما به شما ارائه میدهیم چاپ عکس فرزندنتان روی انواع سطوحی می باشد که وی می تواند از آنها استفاده کند و هدیه ای بسیار متفاوت و جالبی خواهد بود که وی را برای اولین روز مدرسه بسیار خوشحال کرده و بخشی از ذهن وی را به سمت آن سوق می دهد و می تواند خاطره ی بسیار زیبائی برای اولین روز مدرسه ی وی فراهم کند.

چاپ عکس کودک روی فنجان، لیوان، تیشرت، پازل بازی  جزو آن هدیه های ویژه ای خواهد بود که هر کسی از آن برخوردار نیست. در نظر بگیرید این موضوع می تواند چه حس خوب و هیجان انگیزی برای کودک ایجاد کند. بخصوص اینکه فرضا فنجان وی را که خودش نیز روی آن چاپ شده است بدون اینکه خودش بداند در کیف او بگذارید. هنگامی که می خواهد از آن استفاده کند بسیار خوشحال شده و لحظه ی ماندگاری برای تمام زندگی او ایجاد خواهد گردید که هیچ وقت آن را فراموش نخواهد کرد. حتما شما نیز از این خاطرات کوچک، شاد و ساده داشته اید که از کودکی شما به یادگار مانده است.

ما این خدمات را به شما ارائه خواهیم داد و عکس اختصاصی مورد نظر شما را که برای ما ارسال خواهید نمود با هزینه ای اندک برایتان چاپ می کنیم تا هدیه ی زیبائی برای فرزند شما فراهم گردد. در مقاطع مختلف مدارس نیز می توانند به عنوان هدیه از این موارد استفاده کنند چه بسا که سفارشات بسیاری برای مدارس از طریق شابلون انجام شده است و با سنین مختلف نسبت به چاپ عکس و لوگوی مدرسه روی انواع محصولات مانند تیشرت لیوان شال و … هم وسیله ای ماندگار و قابل استفاده برای دانش آموزان فراهم کرده اند و هم با خوشحال کردن آنها با هدیه ای که اختصاصی می باشد همیشه آن را در ذهن وی حک کرده اند تا خاطرات خوبی برای وی ایجاد گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید